Definíciók
Befektetés arányos megtérülés (ROI)
A ROI a Return on Investment, magyarul a befektetés megtérülésének mutatója. A ROI a jövedelmezőségi mutatók egyik típusa, amely megmutatja a befektetések hatékonyságát. A mutató nagy népszerűségnek örvend, mert egyszerű kiszámítani, és egyértelműen megmutatja, hogy érdemes-e befektetni az adott lehetőségbe.
SAP
Az SAP a világ vezető integrált vállalatirányítási rendszere (ERP). Integrált vállalatirányítási rendszer alatt egy adott vállalat minden vállalati folyamatát lefedő programcsomagot értünk. Az SAP ágazatspecifikus megoldásait több mint 120 országban, hozzávetőleg 32 000 vállalat használja, kis- és középvállakozások, nagyvállalatok egyaránt.Az SAP AG 1972-ben alakult Németországban, eredeti neve „Systemanalyse und Programmentwicklung”, aminek jelentése „rendszerelemzés és programfejlesztés”. A rövidítését később átértelmezték, az új „Systeme, Anwendungen und Produkte in der Datenverarbeitung” név jelentése: Rendszerek, alkalmazások és termékek az adatfeldolgozásban.Az SAP AG jelenleg a világ negyedik legnagyobb szoftvercége, amelynek leányvállalata az SAP Hungary Kft több, mint 600 főt foglalkoztat. Szerte a világban 1500 partnercég értékesít SAP-licenceket, végzi a rendszerek bevezetését és látja el azok támogatását. Összességében 12 millió felhasználó alkalmaz SAP-rendszert, amely az ügyviteli megoldások területén kimagasló szám.A SAP Business One a kis- középvállalatok számára létrehozott megoldás, míg a SAP R/3 a nagyvállalatok számára ajánlott üzleti szoftver. Az SAP saját programozási nyelve az ABAP.
Üzleti Inteligencia (BI)
Howard Dresner definiálta, hogy az üzleti intelligencia olyan módszerek, fogalmak összessége, melyek a döntéshozás folyamatát javítják az úgynevezett tényalapú rendszerek (MIS, DSS, OLAP, DM, …) segítségével.
Nagy általánosságban azt mondhatjuk, hogy üzleti intelligencia rendszereket azért vezetnek be a vállatok, hogy javítsanak a meglévő adataik elérhetőségén, azaz hogy könnyebben, gyorsabban, szélesebb körben hozzáférhessenek adataikhoz, úgy és olyan formában, ahogy a munkájukhoz szükségeltetik.
De mire használják őket, milyen problémák megoldásában segít az üzleti intelligencia?
- Riportkészítés, jelentéskészítés, beszámoló készítés
- Dashboard-ok, vezetői irányítópultok készítése
- Mutatók, KPI-ok, kiegyensúlyozott mutatószámrendszerek (Balanced Scorecard) készítése
- Üzleti, statisztikai elemzés
- Tervezés, előrejelzés, üzleti modellezés, mi lenne ha szcenáriók futtatása,
- Konszolidáció, aggregáció
- Idősoros elemzés (halmozott (kumulált) mutatók készítése,összehasonlítások előző év azonos időszakához képest, …),
- Churn (elvándorlás, lemorzsolódás elemzése), ügyféleszegmentálás, csalásdetektálás (fraud), hitelminősítés, keresztértékesítés elemzés
- Click stream (weblog elemzés)
- Adatok földrajzi elemzése. (Pl mutassuk, ki hogy a budapesti lakosok, vagy a Budapesttől 10-kilométeren belül lakók vásároltak-e többet egy bizonyos szolgáltatásból)
- Adatvizualizáció, grafikonok,kijelzők
- Adat-, szöveg és hangbányászat
Az üzleti intelligencia egy gyűjtőfogalom. Howard Dresner pont azért alkotta meg az üzleti intelligencia kifejezést, hogy egyszerűen és egységesen lehessen kezelni és hivatkozni mindazon rendszerekre, eszközökre és technológiákra, amelyek célja a döntési folyamat támogatása, javítása.
Ezen üzleti intelligencia definícióba tartozó technológiák pedig a következők:
- Adattárházak
- OLAP (Többdimenziós (multidimensional) adatbázis kezelők)
- Üzleti tervező (Planning) előrejelző (Forecasting) és konszolidáló alkalmazások
- Riportkészítő (Reporting) alkalmazások
- Irányítópultok (Dashboard) mutatószám (Scorecard) rendszerek
- Teljesítmény monitorozó (Performance Monitoring) eszközök
- Adat, szöveg és hangbányászat (Data Mining, Text Mining és Voice Mining)
- Adatvizualizáció (Data visualization)